Nasz zespół może wykonać dla państwa przeglądy:

• Przegląd budynku jednoroczny (budowlany i sanitarny)

 

 

• Przegląd budynku pięcioletni (budowlany i sanitarny)

 

 

• Przegląd budynku jednoroczny 2 razy do roku (budowlany i sanitarny )

 

 

• Przegląd wentylacji mechanicznej wraz z pomiarami

 

 

• Przegląd instalacji gazowej wraz z sprawdzeniem szczelności i próbą szczelności

 

 

• Przegląd instalacji wentylacji grawitacyjnej

 

 

• Przegląd wraz z wykonaniem pomiarów instalacji elektrycznej i piorunochronnej

 

 

• Przegląd stanu technicznego systemu ogrzewania, z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów

 

Zadbaj

o bezpieczeństwo swoje, bliskich

i sąsiadów!

Ustawa Prawo Budowlane

 

art. 62 ust.1 pkt. 1 Ustawy Prawo Budowlane z dnia 07 lipca 1994 r. (z późniejszymi zmianami) okresowej kontroli , co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego:

 

1. elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu, wymagane uprawnienia konstrukcyjno – budowlane do kontroli elementów budowlanych obiektu i budowlane sanitarne w zakresie sieci i instalacji sanitarnych do kontroli instalacji sanitarnych (c.o, c.w.u, z.w.u, kan itd.)

2. instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska, wymagane uprawnienia budowlane sanitarne

3. instalacji gazowych oraz przewodów kominowych, wymagane uprawnienia gr. 3 E i D, lub uprawienia budowlane w odpowiedniej specjalności (kontrola inst. gazowych), uprawnienia mistrza kominiarskiego (w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych) oraz uprawnienia budowlane odpowiedniej specjalności (np. uprawienia konstrukcyjno – budowlane) w odniesieniu do przewodów kominowych, oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych (np. uprawienia budowlane sanitarne).

 

art. 62 ust. 1 pkt. 2 Ustawy Prawo Budowlane z dnia 07 lipca 1994 r.(z późniejszymi zmianami) okresowej kontroli, co najmniej raz na 5 lat:

 

1. polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego i przydatności do użytkowania obiektu budowlanego, estetyki obiektu budowlanego oraz jego otoczenia; wymagane uprawnienia konstrukcyjno – budowlane do kontroli elementów budowlanych budynku i budowlane sanitarne w zakresie sieci i instalacji sanitarnych do kontroli instalacji sanitarnych (c.o, c.w.u, z.w.u, kan itd.)

2. kontrolą tą powinno być objęte również badanie instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie stanu sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów; wymagane uprawnienia gr. 1 E i D, lub uprawnienia budowlane o odpowiedniej specjalności

 

 

 

Przeglądy elektryczne

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, instalacja elektryczna wymaga okresowego przeglądu technicznego. Jego celem jest sprawdzenie instalacji elektrycznej i odgromowej pod względem stanu prawidłowości połączeń, ułożenia i izolacji przewodów, zabezpieczeń, środków ochrony przeciwporażeniowej, kompletności i dostępności oznaczeń, schematów, tablic.

 

Zgodnie z Prawem budowlanym obowiązek kontroli instalacji elektrycznych dotyczy właścicieli i zarządcy obiektów budowlanych – z wyjątkiem obiektów mieszkalnych jednorodzinnych. Naszym klientom oferujemy pełną obsługę w ramach wykonawstwa pomiarów elektrycznych w budynkach różnych typów – mieszkalnych, biurowych, przemysłowych, magazynowych, szkołach, szpitalach.

 

 

Instalacja gazowa

 

Zgodnie z art. 62 ust. 1 Ustawy „Prawo Budowlane” z dnia 7 lipca 1994 r. z późn. zm. „Obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę kontroli: 1) okresowej, co najmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego: (…) c) instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych i wentylacyjnych)”. Przepis ten dotyczy wszystkich obiektów budowlanych, które wyposażone są w instalację gazową, w tym budynków jednorodzinnych i zagrodowych. Często właściciele tych budynków nie wypełniają tego obowiązku, a osoby, które mają uprawnienia do wykonywania przeglądów uważają, że obowiązek ten nie dotyczy budynków jednorodzinnych.

 

Błąd ten bierze się prawdopodobnie z niedokładnego odczytania zapisów zawartych w art. 62 ust. 2 tej Ustawy, w którym w pkt. 1 zapisane jest, że obowiązek kontroli nie dotyczy budynków mieszkalnych jednorodzinnych. Po uważnej lekturze zauważyć można, że właściciele i zarządcy budynków mieszkalnych jednorodzinnych zwolnieni są tylko z obowiązku corocznej kontroli „elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu” (art. 62 ust. 1 pkt. 1 lit. a Ustawa Prawo Budowlane).

 

Poza tym „(…)w przypadku budynków o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 m2 oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1000 m2 (…)” kontrolę należy przeprowadzić co najmniej 2 razy w roku w terminie do 31 maja i do 30 listopada (art. 62 ust. 1 pkt. 3 Ustawa Prawo Budowlane).

 

 

Na podstawie ww. artykułu Ustawy, ale również na podstawie Rozporządzenia MSWiA z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych (Dz. U. 1999 r. Nr 74 poz. 836) za przeprowadzenie okresowej kontroli obiektów budowlanych odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca nieruchomości, i to na nim spoczywa obowiązek dopilnowania terminowego przeprowadzenia przeglądów, które powinny być wykonane w porze wiosennej (§4 ww. rozporządzenia).

 

 

 

Efektywność energetyczna

 

Na terytorium Europejskiego Obszaru gospodarczego, wymagania dotyczące efektywności energetycznej kotłów grzewczych regulują następujące przepisy:

 

- Dyrektywa Rady 92/42EWG z dnia 21 maja 1992 r. w sprawie wymagań dotyczących efektywności energetycznej   dla nowych

  kotłów grzewczych opalanych paliwem płynnym lub gazowym (Dziennik Urzędowy UE L167, z 22.06.1992) oraz trzy dyrektywy zmieniające powyższą dyrektywę:

 

- Dyrektywa Rady 93/68/EWG z dnia 22 lipca 1993 r. - Dyrektywa 2004/8/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 11.02.2004r. w sprawie wspierania kogeneracji  w oparciu o zapotrzebowanie na ciepło użytkowe na rynku wewnętrznym energii

 

- Dyrektywa 2005/32/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 06.07.2005 r. ustanawiająca ogólne zasady ustalania wymagań dla eko-projektowania wyrobów wykorzystujących energię.

 

Ustawa rozszerza istniejący dotychczas w Prawie Budowlanym zakres obowiązujących kontroli w użytkowanych budynkach o dalsze rodzaje kontroli, a w szczególności o okresową kontrolę stanu technicznego kotłów z uwzględnieniem efektywności energetycznej kotłów oraz ich wielkości w odniesieniu do potrzeb użytkowych. Taka kontrola powinna być dokonana w następujących terminach:

 

- kotły opalane nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywności nominalnej wydajności   ponad 100 kW - co najmniej raz na 2 lata

 

- kotły opalane nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym o efektywnej nominalnej wydajności od 20 do 100 kW oraz kotły opalane gazem - co najmniej raz na 4 lata.

 

 

Copyright © 2016 Termo-Partner, Design by

Paul Design